Az énekes a tévében vagánynak tűnik, akinek semmi oka szerénykedni, lapunknak viszont egy egészen új oldalát mutatta meg.
Hamarosan indul az X-Faktor. Várja már?
Gáspár Laci, Pukás Peti és én is ötödik alkalommal leszünk benne a műsorban, ráadásul ez a jubileumi, tizedik évad, szerintem nagy durranás lesz. Kétszer már voltam győztes mentor, de nem ez motivál. Szeretem az ifjú tehetségeket, mert rajtuk látni, mennyit és hogyan fejlődött a zene. Arra gondolok, ha most jön egy fiatal versenyző, akinek segítek a karrierjében, milyen jó lesz látni, amikor már abbahagytam a zenélést, hogy ebben az én munkám is benne volt.
Ebben az évadban új mentor érkezett Csobot Adél személyében, és a műsorvezető, Miller Dávid is most lesz először a show-ban. Velük milyen a viszonya?
Adélnak örülök, szerintem ő profi, jó szereplő, ami itt fontos, hiszen ez a műsor kicsit reality is. Az érkezése megváltoztatja a zsűri kémiáját, és bár nem nagyon ismerem, de szimpatikus. Hogy zeneileg mit tud hozzátenni, vagy hogyan énekel, azt nem tudom, de szerintem jó lesz. Dávidot nem ismertem, nem is hallottam róla. Gáspár Laci mesélte, hogy jó fej srác, amikor találkoztunk, nagyon szimpatikus volt. Majd egy stábbulin koccintunk és megnézzük, hogy menő arc-e (nevet). Az biztos, hogy nehéz feladata lesz, mert a műsorvezetőnek nagyon rendben kell lennie. Minden infónak pontosnak kell lennie, pörgetnie kell a show-t.
Mentorkollégájával, Gáspár Lacival nemcsak a műsorban, hanem a való életben is nagyon jól kijönnek, ugye?
Nagyon jóban vagyunk. Néha lecsesz, hogy sz*r barát vagyok, mert eltűnök. Előfordult, hogy megígértem neki, elmegyek hozzá, aztán soha nem érkeztem meg. Igaza van, amikor számon kér vagy leszúr, de ő nem a városban lakik, és oda lusta vagyok lemenni. Kocsival nem lehet, mert akkor nem tudunk koccintani, taxival nem akarok, sofőrszolgálatot se, szóval nem egyszerű. Néha eltűnök az életéből egy kicsit, aztán felbukkanok.
Ez a hölgyekkel való kapcsolatára is igaz?
Jellemző. Pedig számomra fontos a rajongás, az érdeklődés, persze csak ha ez oda és vissza is megvan. Nagyon figyelmes vagyok, egy randira mindig viszek ajándékot. Kitalálom, mi legyen a program, és igyekszem kimutatni, ha valaki érdekel. Aztán amikor eltűnök, akkor megértem, ha nehezen hiszik el a lányok, hogy valóban érdekelnek.
Milyen tulajdonságai vannak az ideális nőnek ön szerint?
Szeret és tud is főzni. Rendet tart a lakásban. Szerintem ez nem nagy elvárás, és tök jó, ha egy lány tud ilyeneket. Emellett legyen spontán! Legyen jó a humorérzéke, de ne ő vicceskedjen, hanem rajtam nevessen, jobban mondva velem! Ösztönözzön! Szeresse az akváriumokat és az ócenáriumokat, mert azokat imádom, néha hetente is elmegyek megnézni. Legyen hűséges, lojális, és ne zavarja, ha egyik nap hazaállítok egy embernagyságú Darth Vader-figurával!
Megtörtént?
Meg, és zavarta.
Megtudtuk, ön mit keres egy nőben, de mit ajánl cserébe?
Mindent! Tudom, hogy nehéz eset vagyok, amit nem tartok menőnek, nem azért csinálom vagy játszom meg magam. Sokszor gondolok arra, milyen egyszerű másoknak, akiknek csak úgy megy a szerelem, az eljegyzés, a családalapítás. Olyan könnyűnek tűnik az ő életük.
Mi az a három jelző, amit a hozzászólásokban legtöbbet lát?
Vannak, akik azzal akarnak megbántani, hogy azt mondják rólam, nagyképű, bunkó és meleg vagyok. Szerintem az elsőt a határozottsággal keverik össze, mert például az X-Faktorban én vagyok a megmondó. A bunkót azzal, hogy mindig megmondom az igazat, még akkor is, ha az nem tetszik másoknak, és nem érdekel, ki sértődik meg. Nem csomagolom be a mondanivalómat. Én így szocializálódtam, ezt hoztam otthonról, apám is nyers ember volt, viszont így a dicséret is tízszer többet ér. Utólag azt már tudom, mondjuk lányok esetében lehettem volna kettővel finomabb. Bennük mélyebb sebeket hagytak a mondataim, de szinte minden esetben volt alkalmam bocsánatot kérni, és kaptam is. A harmadik pedig... Hát nem vagyok az!
És ön melyik három jelzővel jellemezné magát?
Őszinte, érzelmileg zavarodott, szarkasztikus.
Mindig őszinte volt?
Igen, és ezt is a családból hozom. Akkor is kimondtunk mindent, ha baj volt, mert ez a célravezető. Frusztrál a sumákolás meg a cseleskedés. Tudok füllenteni, de sokáig félrevezetni valakit nem, az nem megy. Legutóbb iskolásként hazudtam, amikor az ellenőrzőmben átírtam egy egyest ötösre. Nem is, az utolsó az volt, amikor egy hatalmas buli után nagyon másnapos voltam. A szüleimnek azt mondtam: azért hánytam, mert valami rosszat ettem. Anyukám bevette, de apám csak annyit kérdezett tőle: „Te ezt el is hiszed? Ivott, azért hányt.”
Mit ért azalatt, hogy érzelmileg zavarodott?
Igazság szerint ezt sokszor megkaptam már, főleg lányoktól. Azt gondolom, ha a környezete gyakran mond valamit az emberre, akkor annak van alapja. Nálam nehéz tudni, mi is van a fejemben, mert mondok valami szépet, de utána nem csinálok semmit, a szavakat nem követik tettek. Ez talán valamilyen kötődési probléma, vagy a felelősségvállalástól való félelem? Nem tudom.
Ez mit jelent pontosan?
Azt, hogy bár beszélek az érzelmeimről, mondom, hogy: „szeretlek, hiányzol”, de nem érzik a lányok. Az jön le nekik, hogy érzelmileg nem vagyok stabil. Elmismásolom a dolgokat.
Halogat egy összeköltözést vagy egy lánykérést?
Például. Bár a közös lakással nincs gondom, az bármikor visszacsinálható. Szeretnék majd én is házasságot, gyereket, akár többet is.
Nagy csajozó?
Nem tudom, mi számít annak, nem gondolom, hogy az vagyok. Volt jó pár lány az életemben, de sosem a mennyiségre mentem.
2013-ban a Kedvesem című dallal robbant be, amelyet akkori párjának, Borának írt. Tartják a kapcsolatot?
Jóban vagyunk, nem véletlenül róla írtam dalt. Ő egy tündéri ember, akivel szerintem sosem szakad meg a kapcsolatunk.
Hirtelen lett népszerű a dal után, gondolta volna, hogy ekkorát robban?
Azt hiszem, igen, éreztem, hogy ilyen lesz az életem, mint most.
Gondolta, hogy aztán ennyire „menő” lesz?
Nem szoktam azzal foglalkozni, menő vagyok-e vagy sem. Inkább azon agyalok, hogy az elmúlt közel tíz évben mennyit változtam, főleg a zenéim fejlődésén látszik. Érdekes, hogy sok huszonéves hallgat, míg más korombeli zenészeket a saját generációja követi. Engem érdekel, hogy mi van 30 alatt, egyszerűen nem tudok megöregedni, és nem is tudok úgy kinézni vagy úgy gondolkozni, mint sok 37 éves.
Azt mondja, sokat változott. Miben?
Tíz éve borzasztó alak voltam. Durván kényszeres és elitista, akit csak a könyvek és a tudás érdekel, és ez alapján ítéltem meg másokat. Az érzelmeimet nem tudtam kifejezni, és nem is néztem szembe velük. Ráadásul a hűség mintaképe sem voltam. Nagyon hipochonder is voltam, és borúsan láttam a dolgokat, legalább tízszer olyan kilátástalannak, mint valójában voltak. Rövid ideig tudtam optimista maradni.
Tudatos volt a változás?
Annyi kritikát kaptam a barátaimtól, lányoktól, hogy tudtam, ha valamit ennyiszer mondanak, akkor biztos van valami igazságtartalma. Többször voltam pszichológusnál, pszichiáternél, de nálam nem működött a terápia. Valahogy azt éreztem, az orvosok egy idő után inkább a rajongóim lettek, a nekik elmesélt történetek inkább tűntek egy idő után viccesnek, mint komolynak.
Az elmúlt egy évben nem voltak fellépések, koncertek. Hogyan élte ezt meg?
Őszintén? Sz*rul. Zárójelbe tették az életemet, a munkámat. Sokan kommentelték: „na, akkor most végre a zenészek, színészek is elmennek, és rendes munkájuk lesz”. Ezeket felháborítónak tartom, mert aki ilyet ír, az kultúra- és szórakozásellenes. Megnézném azt a civilt, akinek ha egyik napról a másikra megszűnne a munkája, és másfél évig nem tudna dolgozni, mit csinálna? Mennyi félretett pénze lenne? Sokaknak élete munkája lett félredobva társadalmilag, az emberek pedig alig várták, hogy ezen élvezkedjenek. Üzenem minden rosszakarónak: erre még várniuk kell!
Ön nem gondolt arra, hogy civil munkát vállaljon?
Nem, és azok az előadóművészek, akik tíz-húsz éve kézen-közön forognak, és most jöttek azzal, hogy nincs pénzük, és munka kell nekik, azok minket, többi zenészt is leégettek. Én a 2020-as évet majdnem nullával kezdtem. Előtte voltam Thaiföldön, Kambodzsában, Londonban és Párizsban, ráadásul autót is vettem, szóval kiköltekeztem magam. De szavam sincs, hiszen tudom, ez egy nehéz és kényes népegészségügyi kérdés, jobbnak éreztem, ha csöndben maradok.
Azért nem lógatta a lábát ebben a roppant nehéz időszakban sem, ugye?
Csináltam egy lemezt, klipeket, és júliusban már koncertezünk, ha minden jól megy. Azért persze tavaly volt bennem félsz, szorongás, mert nem tudtam, hova fut ki ez az egész. Érzelmileg is nehéz volt, mert ez nekem nemcsak egy munka, hanem életmód, szóval nagy törés volt.
Anyagilag mennyire érintette nehezen a kialakult helyzet?
Ki sem akarom mondani, mennyit buktam, de a pénz nem első számú kérdés az életemben. Sokan hiszik rólam ezt, és azt is, hogy mindenem a drága, márkás ruha. Pedig nem igaz, ez maximum egy vicces hencegés, gyakran röhögünk a barátaimmal azon, mennyit fizetek egy pólóért. Régen is vágytam rá, hogy legyenek szép dolgaim, csak nem volt pénzem. 2013-ban az első jogdíjamból egy 300 ezres órát vettem. Már nem hordom, nem tetszik, de sosem válnék meg tőle.
Most lett 37 éves. Hogyan látja magát tíz év múlva?
Szerintem már nem leszek színpadon, abban maximum 3–5 év van még és pár nagy durranás. Később producerként dolgozom majd. Szeretnék írni, már dolgozom egy regényen, és tervezem, hogy nyitok egy vendéglátóhelyet vidéken.
És a magánélete hogyan alakul majd?
Remélem, hogy lesz családom. El tudom azt is képzelni, hogy több lányom van.
ByeAlex, polgári nevén Márta Alex 1984. június 6-án született Kisvárdán. A 2013-as A Dalban lett országosan ismert a Kedvesem című dalával, amellyel képviselte hazánkat az Eurovíziós Dalfesztiválon. A Miskolci Egyetem bölcsészkarán diplomázott mint filozófiatanár. 2014-ben jelent meg első regénye Özséb – Egy öngyilkos Miskolcon címmel. 2016 óta az RTL Klub tehetségkutatója, az X-Faktor mentoraként láthatjuk.
További bulvár hírekért ovlassa a Blikk.hu-t!